2017’de Bizi Bekleyen 7 Teknolojik Gelişme

2017’nin ilk ayları geçmeye başladı bile. Biz de bu yazımızda, 2017’de ön görülen teknolojik gelişmeleri sizler için derledik.

 

1-Uzaktan İş Yapabilme

  • Gelişen teknolojiler sayesinde mesafeler git gide önemini yitirecek. Örneğin kıtalararası ameliyatlar gerçekleşebilecek veya tamirci arabanızı siz gitmek zorunda kalmadan uzaktan tamir edebilecek.

2-Virtual Reality’nin Yaygınlaşması

  • Gelişen Virtual Reality uygulamalarıyla, online alışverişlerde kıyafetleri üzerinizde VR aracılığıyla deneyebilecek hatta Skype görüşmesi yerine uzaktaki yakınlarınızla VR aracılığıyla daha gerçekçi bir iletişim kurabileceksiniz.

3- Robotların Kariyerlerimize Etkileri

  • Yapay zekalar artık davaları analiz edebilecek hatta hastalıkları teşhis edebilecek düzeye gelecekler. Bu da tıp ve hukuk okumanın önemini azaltacakken mühendisliğin değerini bir kat daha arttıracak.

4- Hackerlığın Gelişmesi

  • Teknoloji sadece iyi değil kötü amaçlar için de kullanılabiliyor. Yeni gelişmelerle hesapların şifreleri onlara bildirim iletilmeden gizlice değiştirilebilecek.

5- Arttırılmış Gerçeklik İçeren Oyunlar

  • Pokemon GO’nun yaptığı sükseden sonra arttırılmış gerçeklik (augmented reality) içeren oyunların sayısında artış tahmin etmek hiç de zor değil. Anlayacağınız artık oyun oynamak yerine oyunları yaşayacağız.

6- Bot’larla İletişim

  • Yalnız mısınız? Arkadaşınız mı yok? O halde yeni nesil Bot’lar (Siri örneğinde olduğu gibi) artık sizin en yakın arkadaşınız hatta sevgiliniz olabilir. Onun dışında artık müşteri hizmetleri yerine sıkça Bot’larla karşılaşacağıza benziyor.

7- Akıllı Ev

  • Özellikle 2016’nın 2. yarısında ismini daha sık duymaya başladığımız IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisiyle ve Apple’s Home gibi uygulamalarla birlikte akıllı ev teknolojisi hayatımıza hızlı bir giriş yapacağa benziyor.

 

Kaynak: Mashable

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir