Alfred Nobel

#HaftanınBilimİnsanı köşemizde bugün Alfred Nobel‘i hatırlıyoruz.

Bugün kendi adıyla verilen Nobel Ödülleri ile tanınan Alfred Nobel, 1 Ekim 1833’te iflas etmiş bir iş insanının oğlu olarak dünyaya gelir.

Alfred Nobel, zayıf bünyeli bir çocuk olduğu için okula gidemez ve evde özel dersler almaya başlar ve en çok kimyada başarı gösterir.

Rusya’da fizik- kimya eğitimi gören Alfred Nobel, daha sonra Stockholm’e döner ve kimya çalışmalarını babasının laboratuvarında yürütür. Zaman içinde Alfred Nobel’in patlayıcılara olan ilgisi artar. Nobel’in patlayıcılara olan bu merakı Stockholm yakınlarındaki Heleneborg’da kurduğu küçük laboratuvarında, deneyler yaparken küçük kız kardeşi Emil’in ölümüne neden olur.

1866 yılında yüzde 75 oranında nitrogliserini, yüzde 25 oranında emici bir toprak türü olan kieselguhr ile karıştırır ve o ‘müthiş’ maddeyi bulur: Nobel’in Güvenlik Barutu ya da daha çok bilinen adıyla dinamit. Bu buluşu, Nobel’in kısa sürede bütün Avrupa’da “dinamit kralı” olarak tanınmasına neden olur. Dinamitin bulunmasıyla endüstriyel ve teknik alandaki atılımlar hız kazanır. Bu hız Alfred Nobel’e büyük gelir olanağı sağlar.

Dinamiti bulduktan sonra boş durmayan Alfred Nobel; Stockholm, Hamburg, Ardeer, Paris, Karlskoga ve San Remo’da laboratuvarlar kurar.

Nobel, sadece patlayıcıyla kalmayıp; latik teknolojisini, suni deri gibi sentetik maddeleri de geliştirir. Öldüğü zaman 355 patentin sahibidir. Yirmi ülkede 90 fabrika kurmuştur. Mucitliğini başarılı ve dinamik iş insanlığıyla pekiştiren Alfred Nobel, dünya ekonomisinde halen önemli rol oynayan şirketler kurmuştur. İngiltere’de “İmpericel Chemical Ind” (ICI), Almanya’da “Dynamit Nobel”, Fransa’da “Societé Centrale de Dynamite”, Norveç’te “Dyne Industrier” o dönemde kurulan şirketlerden bazılarıdır.

Yaşamını kuvvetli bir patlayıcı bulmaya adamış olan Nobel, bulacağı maddenin insanları öldürmek için değil, ekonomik kalkınma için kullanılması gerektiğini düşünmekteydi. Üstelik Avrupa’da gelişmekte olan barış hareketine derin bir ilgi duymaktaydı. Birçok kişiye göre Alfred Nobel, dinamitin icadı sırasında yaşanan patlamada ölen kardeşinin vicdan azabı yüzünden, tüm servetini insanlığa hizmet edenlerin ödüllendirilmesi amacıyla harcanması için bağışlamıştır.

Nobel’in bırakmış olduğu büyük miras 114 yıldır dünyaya somut katkısı olan insanlara dağıtılmakta.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir