Dakik İnsanların İşlerini Zamanında Yapmasının 10 Sırrı

 

Her sabah yataktan kalkarken hayattan nefret eden, geceleri kendilerine erken kalkmak için söz verip sonra hazin bir sonla karşılaşan, alarmı ertele düğmesine defalarca basan insanlar var. Sonuçta,işe, toplantılara ya da herhangi bir sabah etkinliğine geç kalıyorlar. Siz de onlardan biri misiniz, işlerinizi zamanında halledebilmek için özel olarak çaba mı harcıyorsunuz? O zaman dakik insanların yapmadığı birkaç şeye göz gezdirelim.

1.Erken kalkarlar: Geç kalmayı sevmeyen insanların gün içinde yaptıkları en önemli şey budur. Uyuşukluğun kendilerini batağa doğru çekmesine izin vermezler. Sabahları, günü mükemmelleştirmek için harika bir başlangıç olarak görürler.

2.Spor ve güzel kahvaltı yaparlar: Geç kalmaya eğilimi olan insanlar uyanır ve zamanını yapması gereken şeyleri planlamakla geçirir çoğunlukla. Dakik insanlar ise spora giderler, gün içinde aktif olmak için hareket edip dolaşım sistemlerini çalıştırırlar. Kahvaltılarını zamanında yapıp güne erken başlarlar. Sonraki günkü kahvaltılarını önceki günün akşam yemeğinde planlamış olurlar. Gecikenler uyanıp ne yapacağını düşünürken, dakikler çoktan günün verimli zamanına geçmişlerdir.

3.Takvimlerini önceden planlarlar: Akıllı insanlar, öncek günden sonraki günü planlamış olurlar. Diğerlerinin aksine, günlüklerin ajanda / planlayıcı taraflarını da kullanırlar.

4.İşlerini zamanında bitirirler: İşlerine erken gidip, erken gelirler. Aileleri hiçbir zaman onlara vakit ayırmadığı için bu insanlardan şikayetçi olmaz. Kendilerine bir iş verildiğinde geciktirmeden yaparlar ve gereken eforu sarfettiklerine emin olurlar.

5.“Beş dakika daha” lafından nefret ederler: Dakik olmayan insanlar bir toplantıdan ya da herhangi bir çalışma yerinden ayrılmadan önce mutlaka son bir beş dakika isterler, biraz daha zaman dilenirler. Bu da onların zamanlarını iyi planlamadıklarını gösterir.

6.Unutma ihtimallerini unutmazlar: Psikologların araştırmalarına göre dakik olabilmek için nerede zaman kaybı hataları yapıldığını bilmek çok önemlidir. Saatlerini, cüzdanlarını, telefonlarını durmadan unutup almakla uğraşmazlar. Çıkmadan önceki son dakikalarında önemli şeyleri kontrol ederler. Aldıkları şeyleri yerine koyma alışkanlıkları vardır.

7.Hangi konuda iyi olduklarını bilirler: Bu özellik aslında sadece dakiklere özel bir şey değil, fakat onlar uygulama konusunda iyiler. Yapabileceklerinin sınırları içinde verimli çalışırlar.

8.Hayır demeyi bilirler: Genelde geç kalan insanlar, kendilerinin olmayan işleri yaptıklarından; uzun süre çalışırlar ve bir sonrakine geç kalırlar. Eğer başka bir işiniz varsa, onun planlanan saatinde onu yapmak için şimdi şu anki işe odaklanmanız gerekir.

9.Dengeyi iyi kurarlar: Dakik insanlar denge kurmakta çok iyidir. Günün 24 saatini de özenle bölerler; böylece ailelerine, işlerine, patronlarına ve diğer yaşamlarına düzgünce vakit ayırırlar.

10.Öncelik sırası yaparlar: İşleri zamanında yapmanın en hayati noktalarından olan işleri öncelik sırasına koymakta dakik insanlar ustadır. Hayattaki önceliklerini bilirler.

Sonuç olarak zamanı iyi kullanmak çok güzel bir yetenek ve insanı başarıya götüren bir etken.

Kaynak: Ten Things Punctual People Do To Be On Time

http://www.lifehacker.co.in/life/Ten-Things-Punctual-People-Do-To-Be-On-Time/articleshow/50025886.cms

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir