Hour of Code Nedir?

Hour of Code 180’den fazla ülkede gerçekleşen milyonlarca öğrenciye ulaşmış çocukların bilimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştirmelerini, bilişimsel araçların (örneğin yazılım) yazarı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, bireyler olarak yetişmelerini amaçlayan küresel bir harekettir. Bir saatlik dersler olarak uygulanan program 30’dan fazla dile çevrilmiştir. Biz de üretken nesillerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projesi Grubu olarak ortaokulda eğitim gören çocuklarla Hour of Code etkinliğini yapıyoruz.

Hour of Code uygulamasıyla çocuklar kodlama ve algoritma yazabilmek için sorunlara farklı yönlerden bakabilme ve en kısa sürede sorunu çözüm bulabilme yeteneği kazanıyor. En büyük avantajlarından biri ise programın çocukların ilgisini çekecek oyunlar ve karakterle uygulanmasıdır.Etkinlik süresi 1 saat sürmektedir. Etkinliği başarıyla tamamlandıktan sonra çocukları motive etmek amacıyla destekçimiz Microsoft Türkiye tarafından hazırlanan başarı sertifikası veriyoruz. Böylece hem bir şeyde başaralı olmanın sevincini yaşıyor hem de kodlamaya ilgi duymalarına yardımcı oluyoruz.

Peki Hour of Code etkinliğini nasıl gerçekleştiriyoruz?

İlk olarak çocuklara yazılımın ne olduğunu, hayatımızda nasıl bir paya sahip olduğunu anlatan sunumun ardından uygulamayı nasıl yapacaklarını anlatarak devam ediyoruz.
Oyun online olarak www.code.org sitesinden bir oyun seçimi yapıldıktan sonra çocuklar Scratch ile kod bloklarını sürükle-bırak şeklinde kullanarak algoritmalarını oluşturarak oyunu oynamaya başlıyorlar. Oyun toplam 15 adımdan oluşuyor. Oyunda ilerleyebilmeleri için onlara verilen görevleri başarılı bir şekilde yerine getirdikten sonra bir sonraki görev adımına geçiyorlar.

Etkinlik sırasında ve sonrasından çocukların sorunlarını yanıtlayarak kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyoruz. Etkinliği çocukların hem eğlenceli vakit geçirmelerini hem yazılım dünyasına adım atmalarını hem de başarı belgeleri sayesinde başarmanın tadına varmalarını sağlayarak bitiriyoruz.

Dönem sonuna kadar IEEE gönüllüleri sayesinde yüzlerce çocuğun üretkenliğe bir adım daha yaklaşması dileğiyle!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

One thought on “Hour of Code Nedir?

  • 30 Eylül 2016 at 22:31
    Permalink

    Ben yanlisikla etkinlik düzenledi nasil iptal ederim

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir