IEEE Türkiye Ayın Gönüllüsü Projesi

İnsanlık yararına teknolojiyi geliştirmeyi hedeflemiş IEEE, kar amacı gütmeyen dünyanın en büyük teknik organizasyonu olarak yer alıyor. Yapısında bulunan üyeler gönüllülük ilkelerini benimsemiş, teknolojiyi insanlık adına geliştirmek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışan öğrenci, genç profesyonel, akademisyen, mühendis ve liderlerden oluşuyor.

IEEE Türkiye de kurulduğu tarihten beri özellikle öğrenci kollarının aktivileri ile her zaman gönüllülük çalışmalarını sürdürmüştür. Yapılan bu çalışmaları ve arkasındaki gönüllüleri tanımak, daha fazla insana duyurmak, IEEE Türkiye ailesindeki herkesi bu tarz aktivitelere teşviki açısından çok önemlidir. Bu bilinçle IEEE Türkiye Öğrenci Kolları tarafından Ayın Gönüllüsü projesi başlatılmıştır. Kısaca Ayın Gönüllüsü projesi kapsamında her ay, yaptığı değerli çalışmalarla IEEE Türkiye ailesine katkıda bulunmuş 1 IEEE üyesi yaptığı çalışmalarla birlikte tanıtılır.

Nasıl Ayın Gönüllüsü adayı olunur?

Gönüllüler, kendi öğrenci kollarının başkanları tarafından, başkanlara her ay iletilen son tarihe kadar ayın herhangi bir zamanında aday gösterilir. Aday gösterme formunda, özellikle çalışmaların anlatıldığı bölüm önem teşkil eder, zira oylama çalışmalar dikkate alınarak yapılır. Aday gösterilen kişilerin IEEE üyesi olması gerekmektedir.

Seçim nasıl gerçekleşir?

Aday gösterme süresinin bitişini takiben seçim süresi başlar ve 2 gün sürer. Öğrenci Aktiviteleri Komitesi (SAC) ve öğrenci kolları başkanlarına email ve mesaj yoluyla iletilen tek kullanımlık kodlarla Kapalı Oylama Sistemi üzerinden seçim tamamlanır ve en fazla oy alan IEEE üyesi Ayın Gönüllüsü seçilir.

Şimdiye kadar seçilen gönüllüleri aşağıda yer alıyor. Tüm adayları değerli çalışmaları sebebiyle tebrik ederiz.

 

Ekim 2016

ayin-gonullusu-10

 

”IEEE Bozok Öğrenci Kolunu kurarak muhteşem bir IABT düzenlemiş ve üniversitesini tanıtmıştır. Tasarım Komitesi’nde görevler alarak herkese kendini sevdirmiştir. 2015-2016 döneminde öğrenci koluna YK Başkanlığı yapmış ve aynı zamanda IEEE Turkey Section Tanıtım Koordinatörlüğünde çalışmıştır. Halen Tanıtım Koordinatörlüğünde ekip üyesi olarak çalışmakta ve IEEE Bozok Öğrenci Kolunda Mentör’lük görevini yürütmektedir.”

 

 

 

 

 

Haziran 2016

13584917_642547395899241_3742602792607467895_o

 

“Burce İrem, öğrenci kolumuzun Sosyal Sorumluluk Projesi Koordinatörlüğü’nü yürütmekte ayrıca Engineering in Medicine and Biology kolunda da aktif rol almaktadır. Lösev ile tedavi sürecinde eğitiminde geri kalmış çocukların okul hayatına adaptasyon sürecini kolaylaştırmak için lösevde ders etkinliği düzenlemiştir. Tips etkinliği kapmasında Ortaokul ve İlkokullara giderek öğrencilerin fen derslerinde gördükleri deneyleri birlikte gerçekleştirmişlerdir.”

 

 

 

 

 

Mayıs 2016

Bu ay aday gösterilen Andre ve Yusuf eşit oy alarak Ayın Gönüllüleri seçilmiştir.

ayin-gonullusu-8-1

”EMBS başkanımız Andre Çakıcı. Başvurusunu yapmasının ardından üniversitemizde EMBS resmi kurulumunu tamamlayıp çalışmalarına başlamıştır. Göreve geldiği günden beri EMBS’in sesini üniversitemizde ve IEEE Türkiye çapında duyurmak için emek sarfetmiştir. Organize ettiği konferanslar, teknik geziler ve diğer üniversitelerin EMBS aktivitelerine sağladığı katılım ile EMBS’i üniversitemizin en aktif topluluklarından biri haline getirmiştir. Son olarak 7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde ev sahipliğini üstlendiğimiz EMBS Türkiye Konferansı’nda koordinatörlüğünü yaparak sıfırdan kurduğu ekibi ile başarılı bir etkinliğe imza atmıştır. Arkadaşımıza emeklerinden ötürü teşekkürlermizi sunar,başarılar dileriz!”

 

 

 

ayin-gonullusu-8-2

 

”Yusuf, 12 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilen Techno Day 16 etkinliğinin koordinatörlüğü görevini üstlendi. Okulumuz Öğrenci Dekanlığı ile etkinlik hakkında yapılan görüşmelerin olumlu geçmesini sağladı. Kulübümüze yeni katılan arkadaşlara kulüp yapılanması ve tarihi hakkında bilgilendirme amacıyla IEEE 103 adı altında bir sunum hazırlayarak onların bilgilenmesi konusunda büyük destek sağladı. Eski görevi olan ITKK Temsilciliği’ni layıkıyla yerine getirdi.”

 

 

 

 

 

Nisan 2016

Ayın Gönüllüsü #7

 

“Yaptığı teorik dersler ve başladığı solar workshop sayesinde globalden IEEE PES High Performing Student Branch Chapter Program (HPSBCP) ödülüne layık görüldü. İlkini düzenlediği ODTÜ Güç ve Enerji Kongresi globalden PES Member Driven Initiative desteğine layık görüldü ve ODTÜ çapında bu kapsamda daha önce olmayan bir projeyi başlattı. Dahası bunu topluluk kasasına ciddi bir ek bütçe kazandırarak yaptı.”

 

 

 

 

 

Mart 2016

Ayın Gönüllüsü #6

“Öğrenci kolumuzun Sponsorluk ve Kurumsal İlişkiler Koordinatörlüğü’ nü yürüten Alpay Şen çalışkanlığı ve cana yakınlılığıyla öğrenci kolumuzun ek aktif üyelerinden birisidir. IEEE Türkiye Tanıtım Koordinatörlüğü bünyesinde SBTR mail grubunun yöneticiliğini üstlenmiştir. İnsanları bilinçlendirmeyi ve yardım etmeyi bir amaç haline getiren arkadaşımız IEEE Türkiye Sosyal Projeler Grubuna girmiş ve Aralık ayı içerisinde Denizli’ de Hour Of Code’ yi düzenlemiştir. Aynı zamanda IEEE PAÜ SSP Koordinatörlüğü ile Denizli esnafından TISP için öğrencilere malzeme toplamak için günlerce dolaşmış çok başarılı bir etkinlik gerçekleştirmiştir. IEEE PAÜ Öğrenci Kolunda ki görevini de başarıyla yerine getiren Alpay arkadaşımız okulumuzda ki en yüksek bütçeli sponsorluklarıda Paü Öğrenci koluna kazandırmıştır. Hayatının büyük bir çoğunluğunu IEEE ‘ye ayıran Alpay arkadaşımızı bu nedenlerden dolayı Ayın Gönüllüsü adayı gösteriyoruz.”

 

 

 

Şubat 2016

Bu ay aday gösterilen Buse ve Seçil eşit oy alarak Ayın Gönüllüleri seçilmiştir.

ayıng#5-2

“Buse kulübümüzün, en disiplinli çalışan komite başkanlarından biridir. Bu disiplini son başvuru tarihi 15 Şubat olan IEEE Öğrenci Kolları Ödülleri’ne 15 Ocak’tan ihtibaran düzenli çalışmaya başlayarak, 14 Şubat’ta bitirmiştir. Bu süreçte IEEE YTU Student Branch’ın 7 ödüle başvurmasını sağlamış ve yönetim kuruluna haftada iki kez ve son haftada her gün rapor vererek sağlıklı bir süreç yürütmüştür. Bir ayını hiçbir çıkarı olmadan bu işe adayan Buse GÖRMEZ’i IEEE YTU Student Branch’in Ayın Gönüllüsü adayı olarak bildiriyorum.”

 

 

 

ayıng#5

“Seçil yazdan beri 29 Şubat Cumartesi okulumuzda düzenlenecek Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi etkinliğimiz için çalışıyor. Bu etkinlik öğrenci kolumuzun Women in Engineering alt kurulu tarafından organize edilmektedir. Alt kurulun başındaki Seçil gecesini gündüzüne katarak sıfırdan bir etkinlik çıkardı ve takım arkadaşlarının her zaman motivasyonunu her zaman en üst seviyede tuttu.  Bu etkinlikle Seçil ve ekibinin amacı bilim ve teknoloji dünyasında fark yaratan kadınların tecrübelerini gelecek kuşağa aktarmak ve bu sayede kadınları bu alanda çalışmaya teşvik etmek ve cesaretlendirmektir. Etkinliği yurtdışı ve yurtiçinden akademisyenler, mühendisler, matematikçiler, şirket yöneticileri ve girişimciler katılacaktır. 3000’den fazla katılımcı başvurusu ve ilk düzenleme yılı olmasına rağmen, birçok sponsora kavuşmuştur.”

 

 

 

Ocak 2016

Ayın Gönüllüsü #4

“Işık Altuntaş IEEE Türkiye yapılanmasının yetiştirmiş olduğu en yetenekli video tasarımcılarından birisi. Görevine IEEE THKÜ’de devam etmekte olan Işık’ın Turkey Section ve Sosyal Sorumluluk Projesi için önemli yerler taşıyan videolarından iki tanesinde imzası bulunmakta. Bunlardan ilki bizim içinde çok duygusal bir yere sahip olan “Sen Yaparsın” videosu olmuştur. İkinci olarak ise sürekli olarak beğenilen ve yeni yıl sürecinde yayına giren içeriğini Tanıtım Koordinatörlüğü’nün hazırladığı “IEEE Nedir?” videosunun düzenlenmesi olup, yine Tanıtım Koordinatörlüğü üyesi olmamasına rağmen elini taşın altına koymuş ve saatlerini harcayarak videonun zamanında yetişmesine vesile olmuştur. Işık Altuntaş’ın bu noktada en büyük özelliği ilgili birimlere herhangi bir yükümlülüğü olmasa bile gerçek bir Gönüllünün yapacağı gibi canla başla çalışmasıdır.”

 

 

 

Aralık 2015

Ayın Gönüllüsü #3

“Furkan BEŞER, IEEE Erciyes Öğrenci Kolu’nda Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. Şanlı Urfa ilinin Viranşehir İlçesindeki bir ortaokul öğretmeninin isteği doğrultusunda okullarına kütüphane kurma kararı alındı. Furkan ekibiyle birlikte 2000 kitap toplayarak yalnızca 3 kişi Şanlı Urfa’ya gidip kütüphane kurulumunu gerçekleştirdiler. Adıyaman ilinde küçük kardeşimize 3D Printer’dan baskısını aldığımız roboteli Adıyaman’a gidip roboteli kardeşimizle buluşturmak ve denemelerini yapmak için hazırlıklarını tamamladı. Erciyes Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne IEEE Erciyes Gönüllüleri ile bir ziyaret düzenleyip oradaki küçük kardeşlerimizle hem güzel bir gün geçirmek hem de kan bağışı desteğinde bulunma amacını gerçekleştirdi. Leyla’dan Sonra Kan Bağışı Projesi’ne IEEE Erciyes Gönüllülerini yönlendirip,destek olmak için farkındalık ağı oluşturdu.”

 

 

 

Kasım 2015

Ayın Gönüllüsü #2

 

 

“Boğaziçi Enerji Zirvesi’nin mimarlığını yapmış olmak. 1 Aralıkta gerçekleşecek Büyük Sıçrama etkinliğine fedakar katkıları.”

 

 

 

 

 

 

Ekim 2015

Ayın Gönüllüsü #1

 

“Mehmet Çelebi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi ve IEEE THKU Öğrenci Kolu’nda Tanıtım Tasarım Komitesi başkanlığını yürütüyor. Bu sene IEEE Day Section Ambassador seçilerek IEEE Day kutlamalarında görev aldı. Yaptığı tasarımlar Region 8’teki diğer şubelerde de kullanıldı.”

 

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Pınar Kaymaz

IEEE Turkey Blog Admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir