Kravatlı Facebook; ‘’Linkedin’’

Sosyal ağlar günümüz internet dünyasının en büyük fenomeni oldu. Facebook, Twitter, Instagram derken gün geçmiyor ki yeni bir sosyal ağ veya sosyal medya girişimiyle karşılaşmış olmayalım. Bu alanda bulunan bazı siteler daha çok hoşça vakit geçirme ve yeni arkadaşlıklar kurma gibi genel amaçlar için kullanılıyor olsa da diğerlerine göre belirli alanlarda özelleşmiş sosyal ağlar da mevcut. 2003 yılında kurulan Linkedin ise bunlardan birisi. Biz de bugün iş yaşamında pek çok profesyonelin kullanıp faydalandığı Linkedin’i bilmeyenler için Linkedin nedir? Ne işe yarar? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Linkedin Nedir?

Linkedin çalışanlar, iş arayanlar ve işverenlerin profesyonel anlamda kullanımı amacıyla tasarlanmış bir sosyal ağ sitesidir. Bu siteyi kullanırken aynen Facebook’ta olduğu gibi arkadaş edinebilecekken aynı zamanda meslektaşlarınızla bağlantı kurup iletişime geçebilirsiniz.

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin vasıtasıyla;

  • İş-staj başvuruları yapabilir,
  • Yapmış olduğunuz sunum, etkinlik, organizasyon, okumuş olduğunuz kitapları ve yazmış olduğunuz makaleleri paylaşabilir,
  • Yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve kullanmayı bildiğiniz programları profilinize ekleyebilir,
  • Kişisel bloğunuzun, internet sitenizin reklamını yapabilirsiniz.

Linkedin kimi özelliklerini ücretsiz olarak kullanıcılarına sunarken kimi özellikler için biz kullanıcılardan para talep ediyor. Ücretsiz olarak, profilinize kimin baktığını ( örneğin bir iş ya da staj başvurusu yaptığınızda, başvurunuzla ilgili kişi girip profilinize baktığında bundan haberdar olabiliyorsunuz.) ve dünya üzerindeki tüm kullanıcıların profillerini görebilme imkânı sunuyor.

Ücretli olan üyelik hesabına geçerek yapabilecekleriniz arasında;

  • Bağlantınız olmayan kişilerle mesajlaşmak,
  • Nitelikli arama filtreleri oluşturmak ve otomatik arama sonuçlarını göndermek,
  • Profilleri klasörlere kaydetmek,
  • Herhangi profile not düşmek veya o profilin ilgilisiyle iletişime geçmek bulunuyor.

Yukarıda sayılan imkânlardan faydalanmak için aylık bir miktar ücret ödememiz gerekiyor. Fakat iş yaşamına atılana kadar ücretsiz üyelik bizler için yeterli olacaktır.

Ayrıca, Linkedin’de bilgi ve görüş alışverişi amacıyla soru sorup konunun uzmanlarından cevaplar edinebilirsiniz. Benzer şekilde, başkalarının sorularına cevap vererek konuyla ilgili bilgi ve tecrübenizi göstermek mümkün. Cevaplarınız beğenildiğinde ise tecrübe puanınız artmakta ve bu şekilde sektördeki insanların dikkatini çekmektesiniz.

 

En uygun iş-staj fırsatlarını yakalayabilmek için siz de bugün bir Linkedin hesabı açıp bağlantılar kurmaya ve kendi ağınızı örmeye başlayın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir