PES Nedir? Ne Değildir?

Bu yazımızda Pro Evolution Soccer’dan değil Power and Energy Society’den bahsedeceğim. Power and Energy Society yada kısaca PES, Türkiye Section’nına yeni dahil olmakla birlikte aslında IEEE’nin en eski komitelerinden biridir ve tabi ki kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. IEEE PES Dünya çapında 100.000’den fazla üyesiyle sektöre liderlik etmektedir. Sektörel olarak belirlediği standartlar, destek verdiği Ar-Ge çalışmaları, uyguladığı eğitim programları ve bunların dışında aldığı bir çok etkin rol ile IEEE PES; mühendislerin, bilim insanlarının, öğrencilerin, sektörün liderlerinin ve onların çalışanlarının en büyük destekçilerindendir. Global çapta gerçekleştirdiği teknik aktiviteler ve konferanslar da bu oluşumun gücünü ortaya koymaktadır.

Türkiye’de PES olarak neler yapıyoruz dersek tabi ki de teknik gezilerden başlamak gerek. Sektördeki öncü elektrik ve enerji firmalarına ve özellikle rüzgar ve güneş santrallerine geziler düzenliyoruz. Salon etkinlikleri yapıyoruz. Okullarımızda firmaları ağırlayarak katılımcılara bu alandaki gelişmeleri anlatıp gelecek planlamalarında yardımcı oluyoruz, kafalarında soru işareti bırakmıyoruz. Workshoplar düzenliyoruz. Güneş enerjili şarj üniteleri ve Tesla bobini yapıyoruz ki favorimizdir. Yapmayan kalmamıştır sanırsam 😀 Projeler geliştirerek sıkıntıları aşmaya çalışıyoruz. Eğitimler de vererek eksiklerimizi gideriyoruz. Daha yapmamız gereken çok şey varken de arada PES oynamayı kendimizi eğlendirmeyi ihmal etmiyoruz tabi ki de 😀

Biraz da PES Kampından bahsedelim. Birincisini harika bir organizasyonla IEEE ODTÜ-Kuzey Kıbrıs Öğrenci Kolu düzenlemişti. Bu yıl 28-29-30 Nisan 2017 tarihinde IEEE Balıkesir Öğrenci Kolu’nun düzenlediği 2.PES KAMPI unutulmayacak anılar kazandırdı. ITKK oyunlarıyla başlayan etkinlik seminerler ile devam etti. Workshop’da güneş enerjisiyle çalışan powerbank yapıldı. RES teknik gezisi oldu. Ve tabi ki de olmazsa olmaz akşam eğlenceleriyle günün yoğunluğunu üzerimizden attık.

Son olarak bahsetmem gereken bir şey daha var arkadaşlar ve sanırsam en önemlisi olacaktır. Chapter olmak. Ne yazık ki şuanda 34 aktif öğrenci kolu varken bunlardan sadece 7’sinin global PES’i var. 15 Ağustos 2017’ye kadar PES üyeliği bedavayken ayrıca ilk kez IEEE’ye üye olacak öğrenciler içinde %50 indirim varken bu fırsatı kaçırmayın derim.

Çünkü bizler büyük bir aileyiz…

 

IEEE İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Power and Energy Society ekibi

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir