Robot El Türkiye

 

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projesi Grubu çalışmalarını bu sene bir adım daha öteye taşımayı amaç edinerek başladığımız 2015-2016 döneminde bilinen sosyal sorumluluk projelerinden farklı olarak; sorunlara tekno-sosyal çözümler bulmayı hedeflediğimiz, öğrendiğimiz mühendislik bilgi ve yeteneklerini özellikle kısıtlı imkanları olan insanların, küçük kardeşlerimizin faydasına kullanmaya fırsat tanıyan projeler geliştirmeye veya bu amacı edinmiş projelere destek olmaya özen gösterdik. Bu bağlamda dahil olmaktan ve destek olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyduğumuz Robot El Türkiye projesinden bahsetmek istiyorum.

3.Sanayi Devrimi olarak görülen 3D print teknolojisi, modadan kendi hobilerimize hayat vermeye, otomotiv ve sanayi sektöründen uzay araçlarına ve hatta tıp dünyasında hayat kurtarmaya kadar inanılmaz bir ivmeyle inovasyon yaratmaya başladı. Kullanım alanı giderek artan 3D teknolojisi sosyal sorumluluk projelerine de ayrı bir bakış açısıyla yaklaşmaya sebep oldu. Bunların en güzel ve en örneklerinden bir tanesi de protez ihtiyacı duyan bireylere kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3D yazıcılar ile üretilmiş, ekonomik ve kullanabilir robot el uygulamalarının paylaşıldığı platform olan Enabling the Future. Enable hareketi, doğuştan parmakları olmayan bir çocuğa robot el yapan iki kişinin bunu ihtiyacı olanlarla paylaşması ile başlayan ve zamanla tüm dünyada insanların katılımıyla gelişen bir platform haline gelmeye başladı. Dünyada bu kadar hızlı ve kolay bir şekilde yayılan robot el hareketinin Türkiye’de de kitlesel yansıma bulabileceğini düşünen ve doğru işbirliklerini kurarak özellikle çocukların ihtiyaclarını karşılayacak projeleri gerçekleştirebileceğine inanılan Enable hareketinin “Give World a Helping Hand” mottosunu Robot El olarak Türkiye’ye taşıyan gönüllüler “Türkiye’nin Yardım Eli” olma doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Proteze göre maliyeti çok daha düşük olan ve fonksiyonel olan eller sayesinde bugüne kadar Türkiye’de de bir çok ihtiyaç sahibine ulaşarak günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlandı.

Özellikle çocukların kendilerini eksik hissetmeleri yerine çizgi film karakterleri/iron man gibi modellemelerle robot el kullanarak kendileri ayrıcalıklı hissetmeleri, her çocuğun hakkı olan bisiklete binme özgürlüğüne sahip olması gibi mutlulukları yaşamasını sağlayabilmek ve yüzlerinde gülümseme yaratabilmek adına bizim için çok kıymetli olan ve tamamen gönüllülük esaslı olan, herhangi bir kar amacı gütmeyen Robot El Türkiye projesine tüm IEEE Türkiye gönüllülerini destek olmaya davet ediyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istediğimiz duyguların tamamını Yağmur’un videodaki gülüşünde bulabilirsiniz 🙂 Daha fazla bilgiyi ve 3D printer gönüllüsü, tanıtım/tasarım gönüllüsü gibi konularda destek olabileceğiniz gönüllük formunu www.robotel.org sayfasında bulabilir veya ieeeturkiyessp@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Başkalarının hayatlarına dokunabildiğiniz ve dünyayı güzelliğin kurtaracağına inandığınız bol IEEE’li günler geçirmeniz dileğiyle..

Sevgiler,

 

Yağmur ERKEK

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projesi Koordinatörü

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir