TISP Nedir?

 

Dünyada 160’tan fazla ülkede, Türkiye’de 66 üniversitede faaliyet gösteren dünyanın en büyük teknik organizasyonu IEEE’nin Türkiye Öğrenci Kolları olarak ulusal projelerimizle her geçen sene büyüyerek devam ediyoruz. IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri olarak büyük özen gösterdiğimiz globalde de faaliyet gösteren TISP projemiz de bu projelerin başında gelmektedir.

TISP (Teacher In Service Program) genel anlamda çoçukları bilinçlendirmek ve onlara temel mühendislik, matematik ve fen kavramlarını anlatmak için başlatılan bir projedir. Proje kapsamında genel hedefimiz köy okullarına gitmek. Çünkü köydeki çocuklar daha bilinçsiz ve hayalleri de küçük oluyor. Amaçlarımızdan en önemlileri de onlara rol model olabilmek onların abileri, ablaları olabilmek ve onları etkileyerek hayatlarını olumlu yönde değiştirebilmektir.

Okullara gidilip onların anlayacağı düzeyde mühendisliklerin sunumu yapılıyor, çeşitli eğlenceli oyunlarla yaratıcılıklarının farkına varmaları, problem çözme yeteneklerinin gelişmeleri sağlanıyor. İlkokuldaki çocuklar çok meraklı ve heyecanlı oluyorlar. Çocuklar çok değişik sorular da sorabiliyorlar. Bunu bilerek hazırlıklı gidiliyor ve akıllarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışılıyor.

Ayrıca giderken elimiz boş gitmiyoruz. Çocuklara defter, kalem, kitap, silgi, dergi vb. ne kadar çok malzeme götürebilirsek onları o kadar çok motive ediyoruz.

IEEE KTÜ 3 Aralık 2015 tarihinde ekipten arkadaşlarının tanıdığı sayesinde Akçaabat Doğanköy Ortaokulu’na giderek projelerini gerçekleştirdiler. IEEE KTÜ Sosyal Sorumluluk Projeler Koordinatörü Simge Sever ile yaptığım konuşmada “Çocuklar zaten çok sıcakkanlılar hemen bizi benimsediler abi abla diye seslenmeye başladılar. İlk başta öğretmenim diye sesleniyorlardı.” dedi. IEEE KTÜ giderken yanlarında okuma kitapları, bilim fen ağırlıklı kitaplar , çikolatalar, basit devre elemanlarını tanıtan kartonlar hazırlayarak onlara hediye olarak götürdüler. Aurdino ile kısa bir gösteri yaparak çocukların ilgisini çekmeye çalıştılar.

IEEE ODTÜ de 30 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Bahadır İlhan Ortaokulu’nda, 7. Ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik etkinliklerini düzenledi. Öğrencilerin ilgiyle katıldığı meslek tanıtımlarının yanında, öğrencilerle “marshmallow challenge”(marshmallowlardan ve makarnalardan en uzun ayakta kalan kuleyi yapmak) etkinliği de yapıldı. Üyeler ile öğrencilerin beraber katıldığı mini etkinlik ile hem kaynaştılar hem de ekip çalışmasını tecrübe ettiler. Son olarak da Moysec Seminer Serisi ile ortak olarak çocuklara sosyal medya ve internet güvenliği konusunda eğitim verildi. Toplu fotoğraf çekimi ve plaket dağıtımıyla etkinlik tamamlandı.

Diğer okullarda da bu proje gerçekleştirilecek ve sene sonuna geldiğimizde yüzlerce çocuğa ulaşılmış olunacak. Etkinliğin amacına ulaşması ve yüzlerce çocuğun hayatlarının değişmesi dileğiyle…

Bu yazıyı hazırlamamda yardımları olan Oğuzhan Karakaş’a ve Simge Sever ‘e teşekkürlerimi borç bilirim.

ALPAY ŞEN

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir