Virtual Reality Başlangıç Kılavuzu

Virtual Reality(VR) denilince bu teknolojinin geleceğin ütopik teknolojilerinden biri olduğunu düşünebilirsiniz ancak VR sandığınızın aksine günümüzün önemli teknoloji platformlarından biri haline gelmiş durumda. Öyle ki  VR endüstrisinin hızla yükselişiyle birlikte en ucuzu 20 dolardan başlayan 3D cihaz marketleri, çeşitli VR aksesuarları (kulaklıklar ve gözlükler) pazara büyük bir giriş yapmış ve yenilik getirmiş durumda. Gün geçtikçe önemli hale gelen VR dünyası hakkında ne biliyorsunuz? Nereden başlayacağınız ve nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında bir fikriniz var mı? Gelin birlikte sanal gerçeklik olarak da tabir edilen VR’ ın ne olduğunu ve VR dünyasına girmek için nelere ihtiyacınız olduğunu inceleyelim.

Virtual Reality Nedir?

Virtual Reality, 90’ lı yıllardaki View Master isimli dairesel bir film şeridi vasıtasıyla size ülkeleri gezdiren plastik gözlükleri hatırlıyorsunuzdur. Güncel VR gözlükleri bu gözlüklerden daha gerçekçi ve sizi sarıp sarmalayan bir 3D deneyimi yaşatsa da gözlük şekli olarak View Master gözlüklerinden pek de ileriye gidebilmiş değil. Ancak Master View’ ın aksine pek çok ekonomik VR gözlüğü cep telefonları ile çalışabilmekte ve size sabit birkaç fotoğrafa bakmaktan fazlası olan, kafa hareketlerinizle etkileşime geçebileceğiniz hareketli resimler ve sahneler sunmakta.

VR ile Eşsiz Deneyimler Yaşayın!

VR için ihtiyacınız olandan daha fazlası Mobil cihazlar sayesinde elinizin altında. Eğer bir VR gözlüğüne (Cardboard vb. veya Gear VR gibi daha gelişmiş gözlükler) sahipseniz VR ile tanışmak için tek yapmanız gereken telefonunuza uygulama marketinden VR uygulamalarını indirmek ve bu eşsiz deneyimi yaşamaktır.

VR Deneyiminizi Eğlenceli Ve Rahat Hale Getirin

VR için ucuz ve bununla bağlantılı olarak düşük teknolojili aksesuarları kullanmak isterseniz Google’ ın Cardboard sayfasındaki yönlendirmeleri takip ederek kendi VR gözlüğünüzü kendiniz yapabilirsiniz. Tabii ki Google VR sektöründeki tek isim değil. Pek çok firma VR trenine binebilmek ve büyük pastadan pay alabilmek için çeşitli ürünler çıkarmakta. Rekabetin oldukça yüksek olduğu bu gözde sektörde firmalar tutunabilmek için ürünlerin daha gerçekçi ve modern olması için uğraşmakta. Hal böyle olunca bizler için birden fazla gözlük ve kulaklık seçeneği oluşmakta. Gözlük ve kulaklık çeşitlerini internetten araştırarak kendiniz için en uygun ve ekonomik olanını bulabilirsiniz. Ama eğer küçük bir tavsiye vermemizi isterseniz, VR deneyiminizi daha eğlenceli ve rahat bir hale getirmek için Bluetooth kulaklıkları tercih etmenizi öneririz.

İşinize Yarayacak VR Uygulamaları

Gözlük ve kulaklığınızı seçtikten sonra sıra doğru uygulamayı seçmeye geliyor. Uygulamalarınızı Google Play Store veya Apple Store’ dan “VR” kelimesini arayarak bulabilir, VR için geliştirilmiş film, oyun, eğitim, sağlık ve gezi uygulamaları ile birden fazla kategoride VR deneyimini yaşayabilirsiniz.

GEAR VR İLE VIRTUAL REALITY

Yazının orijinali için: http://transmitter.ieee.org/a-beginners-guide-to-virtual-reality/

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir