WIE Giyilebilir Atölye Çalışmaları

Mühendislikte Kadın Kulübü (WIE) Sayman Enn Vinnal’ın dikkatini LilyPad Arduino ya çekmesiyle bir atölye çalışması başlattı. Atölyenin çalışma konusu kodlama ile dikişin birleşiminin sonsuz imkânlarıydı.

Projeyle birlikte giyilebilir elektronik mikrodenetleyiciler bir dizi atölye çalışmasına açıldı ve bu sayede kıyafet tasarımcılarına teknik eğitim verilmesi sağlandı. İlk atölye çalışması Kasım 2014 de düzenlendi. Devamında 2015 de 13 E-Dikiş etkinliği yapıldı.Atölye çalışmaları gömülü programcılarının moda tasarımcılarının ve lise öğrencilerinin içinde bulunduğu geniş kitlelerin dikkatini çekti.

 E-dikiş Hackfest Temmuz’da düzenlenen giyilebilir teknoloji tasarım çalışmasıyla gelmeyi amaçlamış katılanlar tarafından programlama ve dikişi biraz yoğun görülen heyecan verici bir günlük etkinlikti. Bu heyecan verici projeyi 2015 yılında tamamlamak için WIE Ulusal Bilim Haftası boyunca Enerji Verimli Moda Pisti düzenledi. Bu etkinlik 22 Ağustos 2015’te RMIT Üniversitesi salonunda düzenlendi.

Atölyedeki tasarımlara ek olarak, pistte sergilenen diğer eserler üniversitelerin ve okulların farklı tasarımlarıyla birlikte gönderiler ve işbirlikleri yoluyla kamuoyu çağrısıyla seçildi. Bu proje için ilk finansman 2015’te 10. bölge hibesiyle sağlandı. IEEE Victorian bölümü, rakip Ulusal Bilim Haftası ödeneği tarafından finanse edilen Enerji Verimli Moda pisti ile birlikte finanse etti.

Çeviri : IEEE Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğrenci Kolu WİE komitesi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir